خانه مقاله ها نحوه تحلیل آزمون های آزمایشی و اهمیت بالای آن

نحوه تحلیل آزمون های آزمایشی و اهمیت بالای آن

بخش مهمی از فرآیند حضور فعال در آزمون‌ها، وابسته به نوع تحلیل آزمون های پشت‌سرگذاشته وابسته است. تداخل دوره‌ی تحلیل آزمون و دوره‌ی آماده‌سازی نشان‌دهنده‌ی یک نکته‌ی بسیار واضح است. برای ساختن یک آزمون ارزشمند باید از ایستگاه امتحانات گذشته با موفقیت عبور کنیم. مناسب‌ترین زمان برای انجام تحلیل دقیق آزمون ،نزدیک‌ترین زمان به آن است. در اولین زمان ممکن، نسبت به تهیه‌ی کارنامه‌ی آزمون اقدام کنید تا منبع مناسبی برای سنجش عملکرد داشته باشید. تحلیل آزمون صرفا مشخص کردن سوالات درست و نادرست از روی پاسخنامه نیست.

مراحل تحلیل آزمون

اولین گام برای تحلیل آزمون ، همان‌طور که ذکر شد، مشخص کردن سوالات درست و نادرست از روی پاسخنامه است. ولی هنوز مراحل مهم دیگری برای رسیدن به دقیق‌ترین تحلیل ممکن باقی مانده است. در زمان تحلیل آزمون، اولویت‌بخشی به نقاط قوت را به‌خاطر داشته باشید. در واقع باید پاسخ سوالات زیر را مشخص کنید:

۱- در آزمون پشت‌سر‌گذاشته به چند سوال پاسخ درست داده‌اید؟ تعداد پاسخ‌های اشتباه چندتاست؟

۲- این وضعیت پاسخگویی در هر گروه از درس‌های عمومی و اختصاصی چگونه است؟

۳- در آزمون برای چند درس هدف‌گذاری پیشرفتی داشتید و نحوه‌ی اجرای این هدف‌گذاری چگونه بوده است؟

۴- چند درس از نقاط قوت با توجه به آزمون گذشته ثابت مانده‌اند؟

۵- چند درس را به گروه نقاط قوت اضافه کرده‌اید؟

۶- مباحث اصلی که در آن ها سوال‌ها را بدون پاسخ گذاشتید یا نادرست پاسخ دادید کدام‌اند؟

ویژگی یک آزمون خوب

یک آزمون خوب آزمونی است که در در اجرای هدف‌گذاری شخصی‌تان با موفقیت عمل کرده باشید؛ تمام اطلاعات آزمون را به پاسخ‌برگ منتقل کرده باشید و در نهایت، به تراز دلخواهتان رسیده باشید.تحلیل آزمون پشت‌سر‌گذاشته‌شده علاوه بر مرور مجدد آموخته‌ها و نقاط قوت، دید بسیار خوبی از نقاط ضعف در اختیار شما خواهد گذاشت. این همان سودمندی بزرگ تحلیل آزمون است. در طول دوره‌ی آماده سازی تا امتحان بعدی، باید نگاه ویژه‌ای به داده‌های تحلیلی امتحان گذشته داشته باشیم.

تاریخ انتشار : 2017-12-17 03:00:21
6260 بازدید
تاکنون 1 نفر در مورد این مقاله نظر داده اند؛ شما هم نظر خود را ثبت کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

  • Armstrang

    اطلاعات گنگ و خیلی کلی داده اید.

یک آرزوی بزرگ

همیشه آرزو داشتم تا یک منبع آموزش کنکور وجود داشت تا دانش آموز را بی نیاز از هر کلاسی کند؛ منبعی که کنکورلرن نام دارد امروزه به دانش آموزان زیادی کمک می کند تا به رتبه دلخواهشان برسند