خانه درسنامه ها واکنش اکسایش کاهش

واکنش اکسایش کاهش

مبحث اکسایش کاهش در فصل الکتروشیمی از شیمی پیش‌دانشگاهی یکی از مباحث نسبتا ساده در کنکور به شمار می‌آید. معمولا هر‌سال در کنکور، ۱ سوال از اکسایش کاهش مطرح می‌شود. در ادامه این مبحث را با تمام نکات کنکوری به شما می‌آموزیم.

تعریف اکسایش کاهش

برای واکنش اکسایش کاهش تعاریف متعددی وجود دارد. در اینجا ما ۴ تعریف مهم مطرح می‌کنیم و در آخر یکی از این تعریف‌ها را به‌عنوان تعریف اصلی و مهم در نظر می‌گیریم:

۱- تعریف اکسایش کاهش بر‌مبنای مبادله اکسیژن

در این تعریف هر ماده‌ای که اکسیژن بگیرد، اکسایش یافته است و به‌طور مشابه هر ماده‌ای که اکسیژن از دست بدهد، کاهش یافته است.به مثال زیر توجه کنید:

CuO + C  ———>  Cu + CO

همانطور که مشاهده می‌کنید در واکنش بالا ترکیب CuO اکسیژن از دست داده پس کاهش یافته است. کربن(C) اکسیژن گرفته(به CO تبدیل شده است) و اکسایش یافته است. موضوع مهم و کمی گیج کننده در این مبحث دو مفهوم اکسنده و کاهنده می‌باشد. تعریف به این‌صورت است که واکنشی که اکسایش یافته، کاهنده نام دارد و واکنشی که کاهش می‌یابد اکسنده است.

۲- تعریف اکسایش کاهش بر‌مبنای مبادله هیدروژن

در این تعریف مبنا هیدروژن می‌باشد. به این‌صورت که ماده‌ای که هیدروژن میگیرد، کاهش یافته و ماده‌ای که هیدروژن از دست می‌دهد اکسایش می‌یابد. با یک مثال مفهوم مشخص‌تر می‌شود:

C2H5OH  ———> CH3—OC—H + H2O

در معادله‌ی فوق اتانول هیدروژن از دست داده، پس اکسایش یافته است. اکسیژن نیز هیدروژن گرفته و کاهش یافته.

۳- تعریف اکسایش کاهش بر‌مبنای مبادله الکترون

در این تعریف هر ماده‌ای که الکترون از دست بدهد، اکسایش می‌یابد و هر ماده‌ای که الکترون بگیرد کاهش می‌یابد. به مثال زیر توجه کنید:

۳Mg + 2Al3+  ———> 3Mg2+ + 2Al

در این مثال هم چون Mg الکترون از دست داده است، پس اکسایش یافته و در‌مقابل Al الکترون گرفته پس اکسایش یافته است.

۴- تعریف اکسایش کاهش بر‌مبنای عدد اکسایش

اگر در واکنشی عدد اکسایش ماده‌ای افزایش یابد آن ماده اکسایش یافته. به‌طور مشابه اگر عدد اکسایش ماده‌ای کاهش یابد، آن ماده کاهش می‌یابد. به مثال زیر توجه کنید:

CuO + H2  ———> Cu + H2O

در این مثال چون عدد اکسایش Cu کاهش می‌یابد، کاهش یافته و در مقابل عدد اکسایش O افزایش یافته و بنابراین اکسایش یافته است.

نتیجه

دو تعریف اول که بر مبنای مبادله اکسیژن و هیدروژن هستند، نمی‌توانند در واکنش‌هایی که این دو عنصر وجود دارند بیان شوند، پس تعاریف جامعی نمی‌باشند. در تعریف بر مبنای مبادله هیدروژن نیز ردیابی الکترون‌ها در واکنش کار سختی است و کار را دشوار می‌کند. ولی تعریفی که اساس آن عدد اکسایش است، جامع‌تر و کاربردی‌تر بوده و ما استفاده از این روش کار را آسان‌تر می‌کند.

تاریخ انتشار : 2017-12-13 19:04:21
1879 بازدید
تاکنون 1 نفر در مورد این مقاله نظر داده اند؛ شما هم نظر خود را ثبت کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

  • reza mesbah

    interesting

یک آرزوی بزرگ

همیشه آرزو داشتم تا یک منبع آموزش کنکور وجود داشت تا دانش آموز را بی نیاز از هر کلاسی کند؛ منبعی که کنکورلرن نام دارد امروزه به دانش آموزان زیادی کمک می کند تا به رتبه دلخواهشان برسند